Stovky Pražanů i cizinců přišly vyměnit svá přání republice za koláče

20.10.2018                                                                                             

Tisíc sladkých koláčů bylo rozdáváno na akci 'Pražský koláč v rámci sto let republiky', kterou pořádala SP Saga ve spolupráci s Pražským magistrátem. Oslavy sto let od založení Československa jsme se rozhodli pojmout "nasladko". Vyrovnali jsme do řádků 1000 pražských koláčů a každý, kdo šel okolo, si mohl jeden vzít - výměnou za přání do příštích sto let republiky. Podívejte se na video z akce!

Koláče se rozdaly nakonec téměř všechny a přáníček se sešly stovky. Velmi často chodili přát také cizinci, kteří se zastavovali na trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad. Některá přání byla velmi vážně míněná, jiná komická - obzvlášť, když byly jejich autory děti.

Mohli jsme se tak dočíst, že si přejí, aby Česká republika měla jednorožce. A nebo že má republika za sto let vypadat úplně stejně jako dnes, jen už pisatel tou dobou nechce chodit do školy.

Většina přání ovšem byla míněna naprosto vážně a někteří pisatelé si například přáli, aby se Česko a Slovensko opět spojily do jedné země. Velké množství lidí nám přálo jediné: mír.

Objevily se i přání z oblasti sci-fi, například aby měla Česká republika vlastní vesmírnou stanici. Jiní vyzývali k většímu respektu k lidským právům, cizincům a menšinám a také ke zvířatům.

Pražský koláč z dílny firmy Sladkéumění.cz mnohé přenesl do dětsví, kdy tato pochoutka byla běžnější než dnes. Doufejme, že si ho budeme moci dopřát ještě za 100 let ve svobodné republice.

Podívejte se na našem Facebooku na FOTKY z akce.

Akce proběhla jako součást událostí v programu https://spolecnestoleti.cz/cs/narodni-oslavy