Festival Khamoro

Khamoro (romsky "sluníčko") je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě, který v Praze již od roku 1999 pořádá organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Festival, který se pravidelně koná v posledním květnovém týdnu, nabízí každoročně jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. V posledních letech Khamoro navštěvuje ročně přibližně 10.000 lidí z České republiky a zahraničí.

Pandemie Covid-19 vyžádala přechod zimní části festivalu Khamoro 2020 do virtuálního světa monitorů a reproduktorů, neubralo to ale na jeho kvalitě.

První den festivalu, 28.11.2020, se nesl ve znamení tradiční romské hudby. Na Vašich obrazovkách se objevili známé české skupiny, které uchvátili posluchače pestrými rytmy čardaše i melancholickými nóty, inspirovanými složitým životem.

Jako první vystoupili Surmajovci, kteří zahráli společně s kontrabasistou Petrem Novákem, houslistou Viliamem Didiášem, zpěvačkami Janou Surmajovou a Silvií Táborovou. Publikum zaujali známé romské písně z českého a slovenského prostředí, což se projevilo i na krásných komentářích přímo ve facebookovém streamu.

Jako další jste měli možnost slyšet Bengas. Kapela, která procestovala svět, vás donutila vstát z vašich gaučů a tančit doma, jako kdybyste byli na jejich koncertě osobně. "HOP HOP HOPAA" se mnohokrát ozývalo z on-line chatu.
Na závěr koncertu vystoupili Mário Bihári & Bachtale Apsa. Jejich repertoár spojil pestrost tradiční romské muziky s rytmy latinské Ameriky, Ruska a Slovenska. Jako host se v několika písních objevila všemi milovaná herečka Bára Hrzánová, která zpívala v romštině.

Druhý den, 29.11.2020, byl věnován hlavně zahraničním interpretům, kteří s sebou přivezli inspiraci z cest i země původu.

Unikátní soubor Fricska Vás ohromil dynamickými tanci romského folklóru prostřednictvím strhujících rytmických inscenací.

Jako další vystupovali Puerto Flamenco - silná pětičlenná sestava v čele s tanečnicí Francescou "La Chica" Grimou, kterou doprovázeli některé z nejlepších sevillských umělců. Uchvátili Vás kombinací neomezené hudební energie flamenca a svou taneční virtuozitou.

Skupina Kale, s novým ženským hlasem slovenské divy Adriany Drafiové (alias Gitana), představili jedinečný zážitek z české a slovenské romské muziky. Rytmické hlasy a kytary zaplavili prostor La Fabriky i Vaše domácnosti.

Hudebníky z Traio Romano s sebou přivezli energii romské hudby z Rumunska. Kytara, housle, kontrabas a bubny vytvořili mix tradiční romské hudby s doteky swingu a pestrého flamenca. Unikátní hlas frontmana Gavrila Borkiho často srovnávají se Šabanem Bajramovičem, který byl legendárním srbským pěvcem.

Marcela & Los Murchales z Francie přinesli do La Fabriky i on-line prostoru nepopsatelnou atmosféru melancholie smíchanou s rytmickými houslemi, kontrabasem a kytarou. Zpěvaččin jedinečný hlas odráží roky těžkého života na Slovensku, odkud pochází. Energie této formace byla vyjádřena vesmírem silného zpěvu a slavnostní hudby.

Záměrem mezinárodní konference 4.12.2020 "Romská literatura - Věnováno památce Rajka Djurice" bylo shromáždit romské spisovatele, vědce a odborníky, aby hovořili o romské literatuře jako o mezinárodním a nadnárodním fenoménu, sdíleli dobré postupy, nápady a zkušenosti.